Wizyta studyjna Grupy Roboczej PGM ds. Przemysłu 4.0 w zakładzie produkcyjnym LOTOS Oil

W miniony wtorek 30. listopada 2021 r., w Czechowicach-Dziedzicach odbyło się spotkanie Grupy Roboczej PGM ds. Przemysłu 4.0. Wzięło w nim udział 18 osób z różnych firm – członków PGM oraz 7 osób z LOTOS Oil.

Spotkanie było znakomitą okazją do:

  • zapoznania się z ofertą olejów przemysłowych LOTOS Oil i ofertą ich serwisu olejowego,
  • zobaczenia z bliska całego ciągu produkcyjnego olejów i smarów LOTOS Oil,
  • wymienienia się spostrzeżeniami nt. potencjału jaki jest w tym zakładzie pod kątem zautomatyzowania niektórych procesów,
  • wysłuchania ciekawych prezentacji Tomasza Haiduka – prezesa firmy Instytut Industry 4.0 (członek Klastra PGM) i prezesa związku pracodawców Forum Automatyki i Robotyki Polskiej zrzeszającego polskich dostawców automatyki i robotyki, który:
    • opowiedział o nowych przepisach dot. ULGI NA ROBOTYZACJĘ, która znalazła się w ustawie nazywanej „Polskim Ładem”, i która zacznie obowiązywać od stycznia 2022 roku,
    • zaprezentował narzędzie ADMA do samooceny firm produkcyjnych, na podstawie którego firmy zrzeszone w PGM mogą bezpłatnie otrzymać bazę do wypracowania swojej tzw. Mapy Drogowej dochodzenia do przemysłu 4.0 (mapa drogowa jest niezbędna przy ubieganiu się w PARP i NCBiR o fundusze na inwestycje),
    • rozdał kilka egzemplarzy książki „Przedsiębiorstwo 4.0, 360o – Rekomendacje dobrych praktyk”, której jest współautorem (jest dostępna także online w formacie pdf) – to praktyczny poradnik dla przedsiębiorców (szczególnie z sektora MŚP) jak podejść do tematu zastosowania Przemysłu 4.0 w praktyce – takie połączenie encyklopedii z książką kucharską – omówienie tematów, które wszystkim managerom powinny być znane, ale także praktyczne wskazówki, jak poprowadzić swoją firmę przez meandry nowych wyzwań.

Mieliśmy też trochę czasu na lepsze poznanie się, poopowiadanie sobie kto jakie projekty realizuje, wymianę pomysłów kto z kim mógłby co zrobić, i na inne swobodniejsze rozmowy kuluarowe.

Bardzo dziękujemy gospodarzom z LOTOS Oil za zaproszenie nas do siebie i za wykazaną ogromną otwartość!

Następne spotkanie (nie on-line!) dla Grupy Roboczej PGM ds. Przemysłu 4.0 planujemy na początek 2022 roku w kolejnym zakładzie należącym do jednej z firm z PGM (już prowadzimy uzgodnienia lokalizacji).

Print Friendly, PDF & Email