Członkowie

Polska Grupa Motoryzacyjna

W skład Klastra PGM wchodzą różne grupy podmiotów:

CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA PGM:
A. Producenci części i komponentów motoryzacyjnych
B. Jednostki Naukowe i Badawcze

CZŁONKOWIE KLASTRA PGM (którzy nie są członkami Stowarzyszenia PGM):
C. Instytucje Otoczenia Biznesu
D. Partnerzy Strategiczni

Wykaz wszystkich Członków Klastra PGM:

CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA PGM
A. Producenci części i komponentów motoryzacyjnych:

CADWAY AUTOMOTIVE  Sp. z o.o., Jasionka k/Rzeszowa (woj. podkarpackie)
– firma zajmuje się projektowaniem i prototypowaniem dla branży motoryzacyjnej. Kluczowe kompetencje koncentrują się na rozwoju konstrukcji nadwozia pojazdu wraz z jego wykończeniem zewnętrznym i wewnętrznym. Działa głównie z klientami zagranicznymi, ma bardzo rozbudowane kontakty i bogate doświadczenie we współpracy oraz pracy dla głównych producentów OEM i ich dostawców z branży motoryzacyjnej. Firma posiada certyfikaty ISO 9001, ISO 27001, ISO 14001. Zatrudnia 30 osób, a przychody netto za ostatni rok obrotowy wyniosły 6,5 mln zł. Firma została założona w 2016 roku w Rzeszowie przez doświadczony w branży motoryzacyjnej zespół inżynierów.
www.Cadway-automotive.com

CSY SA, Iława (woj. warmińsko-mazurskie)
– producent szerokiej gamy części i komponentów na rynek części zamiennych oraz na pierwotne wyposażenie (np. sworznie tłokowe, zwrotnicy, kulowe i resorów, śruby i nakrętki specjalne, tuleje sworznia zwrotnicy, korbowodu i resoru, łożyska ślizgowe, strzemiona resoru i inne). Firma świadczy także usługi w zakresie obróbki metali.
www.csy.ilawa.pl

DEXWAL – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe z siedzibą w Busko Zdrój – firma zajmuje się produkcją rolek do rozrządu, napinaczy i pasków rozrządu. Inną gałęzią biznesu firmy jest produkcja urządzeń dla rolnictwa (brony, rozsiewacze) oraz maszyn komunalnych (piaskarki, solarki).
www.dexwal.com

FA Krosno SA, Warszawa (woj. mazowieckie), zakład produkcyjny – Krosno (woj. podkarpackie)
– przedmiotem działalności firmy jest produkcja sprężyn gazowych, sprzęgieł i komponentów stalowych. Na halach produkcyjnych, które wraz z magazynami zajmują dzisiaj 8000m2, znajdują się kompletna linia produkcyjna sprężyn gazowych, pełna linia regeneracji sprzęgieł oraz wydział obróbki skrawania. Firma posiada certyfikaty ISO 9001, ISO 14001 i ISO TS 16949. Aktualnie zatrudnia 170 osób, zaś przychody netto za ostatni zakończony rok obrotowy wyniosły ok. 45,5 mln zł. Właścicielami firmy są Leszek Waliszewski, Krzysztof Frelek i Piotr Suwalski.
www.fakrosno.pl

GREEN ELECTRICITY Sp. z o.o., Warszawa (woj. mazowieckie)
– producent elektroniki oraz oprogramowania do skuterów i hulajnóg elektrycznych. Firma także świadczy usługę elektrycznego skutera miejskiego BLINKEE.CITY.
www.blinkee.city

Grupa EKO-KARPATY Sp. z o.o., Tarnowiec, Głogów Małopolski i Boguchwała (woj. podkarpackie)
– wielobranżowe przedsiębiorstwo specjalizujące się między innymi w produkcji włóknin technicznych (podsufitki, filtry), produkcji metalowej, naprawach samochodów ciężarowych oraz regeneracji podzespołów. Posiada certyfikaty ISO 9001:2008, ISO/TS 16949 i ISO 14001:2004. Zatrudnia ok. 100 osób, zaś przychody netto za rok 2016 wyniosły ponad 10 mln zł. Firma rodzinna, działa od 1993 roku.
www.ekokarpaty.pl

GUMAT Sp. z o.o. Sp. K., Sędziszów Małopolski (woj. podkarpackie)
– producent gumowych i gumowo-metalowych uszczelnień technicznych o szerokim zakresie rozmiarowym i materiałowym. Posiada certyfikaty ISO 9001:2008, ISO/TS 16949 i ISO 14001:2004. Zatrudnia 44 osoby, zaś przychody netto za rok 2016 wyniosły ponad 7 mln zł. Firma rodzinna, powstała w 1993 roku.
www.gumat.pl

IMPOL-MIELEC Firma Produkcyjno-Handlowa Sp. z o.o., Wola Mielecka k/Mielca (woj. podkarpackie)
– firma zajmuje się produkcją zimowych i letnich płynów do spryskiwaczy, koncentratów i płynów do chłodnic, wody destylowanej, odmrażaczy do szyb. Firma posiada certyfikaty Instytutu Transportu Samochodowego oraz niezależnych laboratoriów. W tym roku poszerzyła swoją działalność o produkcję opakowań kartonowych tekturowych. Zatrudnia 9 osób, a przychody netto za ostatni rok obrotowy wyniosły 5,5 mln zł. Firma rodzinna, powstała w 2011 roku.
www.impol.com.pl

INTAP Advanced Technology Sp. z o.o. Sp. k., Bukowiec k/Łodzi (woj. łódzkie)
– przedmiotem działalności firmy jest produkcja foteli samochodowych: autobusowych, do mikrobusów oraz do pojazdów specjalnych np. karetek pogotowia. Aktualnie zatrudnia 189 osób, zaś przychody netto za ostatni zakończony rok obrotowy wyniosły 55 mln zł. INTAP Advanced Technology to firma rodzinna, a jej prezesem jest Marcin Tobik.
www.intap.com.pl

JENOX AKUMULATORY Sp. z o.o., Chodzież (woj. wielkopolskie)
– firma specjalizuje się w przemysłowej produkcji wysokiej klasy akumulatorów do wszystkich typów pojazdów. Konsekwentnie inwestuje w nowoczesne technologie, budowę wyspecjalizowanego zespołu i konsekwentne ulepszanie jakości, zarówno produktu jak i standardów obsługi, co pozwoliło jej na stworzenie optymalnej oferty produktowej i serwisowej dostosowanej do rosnących wymagań rynku. Zatrudnia ok. 160 doświadczonych specjalistów w 5 działach. Posiada własny dział badawczo-rozwojowy i dział konstrukcyjno-wdrożeniowy.
www.jenox-akumulatory.pl

LOTOS OIL Sp. z o.o.,  Gdańsk (woj. pomorskie)
– producent i dystrybutor olejów samochodowych, przemysłowych i smarów, olejów bazowych, a także kosmetyków i chemii samochodowej, obecny ze swoimi produktami w 84 krajach świata. LOTOS Oil wchodzi w skład Grupy Kapitałowej LOTOS prowadzącej działalność w Polsce, Norwegii i na Litwie. Lotos Oil jest zatem częścią dynamicznie rozwijającego się koncernu, specjalizującego się w poszukiwaniach, wydobyciu i przerobie ropy naftowej oraz dystrybucji i sprzedaży szerokiego asortymentu produktów naftowych.
www.lotosoil.pl

MAGNETIX Lamination Sp. z o.o. Sp. k., Łódź (woj. łódzkie)
– świadczy usługi klejenia tekstyliów pianką poliuretanową oraz klejem poliuretanowym. Posiada nowoczesny park maszynowy przystosowany do laminowania płomieniowego i klejowego oraz krojenia i wytłaczania laminatów. Na potrzeby klientów z branży motoryzacyjnej produkuje m.in. pokrowce na siedzenia, materiały do produkcji podsufitek, osłon przeciwsłonecznych, wykładziny samochodowe, elementy wygłuszające, izolację termiczną, materiały do produkcji tapicerki, zagłówków, paneli bocznych, czy fotelików dziecięcych. Posiada certyfikaty ISO 9001 i ISO TS 16949. Zatrudnia 110 osób, a przychody netto za rok 2016 wyniosły ok. 26 mln zł. Firma rodzinna, działa na rynku od początku lat 90-tych.
www.magnetix-lamination.com

MICHAEL Teresa Michalik, Rydułtowy k/Rybnika (woj. śląskie)
– firma zajmuje się m.in. projektowaniem oraz produkcją seryjną części i akcesoriów samochodowych metalowych (końcówki tłumików, tłumiki sportowe, nakładki na pedały, elementy bagażników rowerowych, inne akcesoria) i kompozytowych (osłony lusterek zewnętrznych, osłony atrapy chłodnicy, owiewki, wloty powietrza, osłony końcówek wydechowych). Poza tym od ponad 30 lat firma projektuje i wykonuje oprzyrządowania do produkcji – specjalizuje się w: tłocznikach, wykrojnikach, narzędziach spawalniczych, zgrzewalniczych, sprawdzianach, przyrządach montażowych, formach do kompozytów, stacjach roboczych, gniazdach produkcyjnych. Firma posiada certyfikaty ISO 9001:2015, DIN 1090, ISO 3834. Aktualnie zatrudnia ponad 200 osób. Firma rodzinna, powstała w 1981 roku.
www.michael-system.pl

MOTOCHEMICA Pikuła Grzegorz, Kobiór k/Tychów (woj. śląskie)
– firma specjalizuje się w produkcji preparatów chemicznych oraz urządzeń dla przemysłu i motoryzacji. Jej bogate, 15-letnie doświadczenie w branży umożliwia dopasowanie oferty do większości oczekiwań Klientów. Pod marką JETCHEM wytwarza i sprzedaje profesjonalne preparaty dla serwisów samochodowych oraz zakładów przemysłowych. W jej ofercie znajduje się zarówno linia dodatków do paliw i olejów, aerozoli warsztatowych o unikalnych właściwościach, materiałów eksploatacyjnych do serwisowania klimatyzacji oraz układu chłodzenia, płynów myjących do myjek: koszowych, natryskowych, ultradźwiękowych oraz do myjni ręcznych oraz klejów. Osobny dział stanowią preparaty czyszczące, produkowane niskoseryjnie na specyficzne zapotrzebowanie Klientów.
www.motochemica.pl

NG PLAST Sp. z o.o., Piekary Śl. (woj. śląskie)
– producent opakowań przemysłowych na bazie płyt z tworzyw sztucznych. Od 2011 produkuje i dostarcza swoje wyroby głównie na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego. Jej produkty trafiają do fabryk największych marek tj. BMW, Porsche, Audi czy Daimler-Mercedes. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania dla opakowań i jest w stanie zaproponować sposób pakowania już na etapie projektowania danej części dzięki modelowaniu 3D we własnym dziale projektowym.
www.ngplast.pl

NOVOL Sp. z o.o., Komorniki k/Poznania (woj. wielkopolskie)
– firma jest największym polskim producentem materiałów dla lakiernictwa samochodowego (materiały do napraw lakierniczych, takie jak szpachle uniwersalne, specjalistyczne szpachlówki, podkłady akrylowe, lakiery bazowe, bezbarwne lakiery oraz pełna paleta materiałów uzupełniających). Roczna produkcja sięga 18 200 ton, z czego 13 000 ton jest eksportowane do prawie 50 krajów. Aktualnie NOVOL zatrudnia 446 osób, a przychody za zakończony rok obrotowy wyniosły prawie 276 mln zł. Firma posiada certyfikaty ISO 14001:2004 i ISO 9001:2015. Jest firmą rodzinną, założoną w 1978 przez dwóch chemików – Piotra Nowakowskiego i Piotra Olewińskiego, a dwa lata temu stery w firmie przejęło młodsze pokolenie – panowie Paweł Olewiński i Filip Nowakowski.
www.novol.com

NOWAK INNOVATIONS sp. z o.o. z siedzibą w Krośnie firma jest autorem dwóch wynalazków poprawiających bezpieczeństwo kierowców i pasażerów samochodów – systemu awaryjnego otwierania drzwi AEDO oraz systemu awaryjnego przecinania pasów SECS.
www.nowak-innovations.pl

OLA-PARTS Elżbieta Jędrzejowska, Kielce (woj. świętokrzyskie)
– firma jest czołowym producentem części do motor sportu i tuningu. Produkuje (ale także i projektuje) części tuningowe do aut (adaptery, poliuretany, wahacze, poduszki) oraz części do motor sportu – tuning, drift, KJS (dystanse, camber plates, regulowane wahacze, adaptery skrętu, adaptery filtrów oleju, poduszki silnika i skrzyni biegów, short shifter’y, air ride). Jest właścicielem najszybciej rozwijającej się marki w tej branży, znanej głównie na rynkach zagranicznych – PMC MOTORSPORT (FB). Dysponuje doświadczonym zespołem projektantów i konstruktorów oraz własnym zapleczem produkcyjnym, wyposażonym w najnowszy park maszynowy. Aktualnie zatrudnia 19 osób, a przychody za zakończony rok obrotowy wyniosły 2,7 mln zł.
www.olaparts.pl

PELMET Eugeniusz Pelczar i Kazimierz Pelczar S.j., Krościenko Wyżne (woj. podkarpackie)
– producent przegubów kulistych drążka kierowniczego i innych części metalowych do samochodów dostawczych, ciężarowych, autobusów, samochodów terenowych, pojazdów elektrycznych i specjalnego przeznaczenia. Firma posiada certyfikat ISO 9001. Zatrudnia 38 osób, a przychody netto za ostatni rok obrotowy wyniosły 11,7 mln zł. Firma rodzinna, powstała w 1992 roku.
www.pelmet.com.pl

PPHU MARCUS Marek Bartoszek, Myszków k/Katowic (woj. śląskie)
– firma oferuje m.in. usługi w zakresie malowania lakierami ciekłymi, malowania proszkowego, tłocznictwa, druku oraz nanoszenia klejów przemysłowych na różnego rodzaju powierzchnie (plastikowe i metalowe elementy pojazdów). Wytwarza także produkty z włóknin i tworzyw sztucznych (np. wytłumienia z różnych materiałów klejonych wielowarstwowo). PPHU MARCUS posiada certyfikaty ISO 9001 i ISO 14001. Zatrudnia ponad 100 osób, a jej roczne obroty wynoszą ok. 15 mln zł. Jest to firma rodzinna, powstała w 1991 r., a jej założycielem i właścicielem jest Marek Bartoszek.
www.grupa-marcus.pl

PZL SĘDZISZÓW SA, Sędziszów Małopolski (woj. podkarpackie)
– producent filtrów paliwa, filtrów powietrza i olejów smarnych do wszelkiego rodzaju silników i urządzeń roboczych, filtracji powietrza, mediów roboczych i chłodziw. Posiada certyfikaty ISO 9001, ISO/TS 16949, ISO 14001 i AQAP 2110. Zatrudnia ok. 250 osób, zaś przychody netto za rok 2016 wyniosły ok. 33 mln zł. Firma powstała w 1939 roku.
www.pzlsedziszow.pl

RAPID SOLUTIONS Sp. z o.o., Poznań (woj. wielkopolskie)
– producent akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Zajmuje się seryjną produkcją baterii, tworzy je na zamówienie klientów oraz dystrybuuje baterie litowo-jonowe dla firm z branży electromobility, robotyki, a także centrów badawczych, uniwersytetów i laboratoriów z całego świata. Baterie pod marką BATTERY GURU są stosowane między innymi w skuterach elektrycznych, robotach, microcarach, kawiarniach moblinych, rowerach elektrycznych, deskorolkach elektrycznych, dronach, a nawet w wózkach dla osób niepełnosprawnych.
www.batteryguru.eu

RETNIG Ryszard Ginter, Gostyń k/Poznania (woj. wielkopolskie)
– producent własnych rozwiązań technologicznych o unikalnych w skali świata parametrach, wykorzystywanych m.in. w branży motoryzacyjnej. Najważniejszymi jej produktami są system AGV (zestaw automatycznych, samojezdnych pojazdów transportowych eliminujących tradycyjne wózki widłowe w fabrykach) oraz innowacyjne stopy kartonowe, które zastępują tradycyjne palety i umożliwiają transportowanie i składowanie ładunków. RETNIG projektuje, buduje, wdraża i serwisuje nowoczesne maszyny i urządzenia przemysłowe, ale też i świadczy usługi doradcze w zakresie unikalnych rozwiązań logistyczno-technologicznych. Firma zatrudnia kilkunastu inżynierów. Założycielem, głównym pomysłodawcą i projektantem jest Ryszard Ginter.
www.retnig.pl

ROMA Sp. z o.o., Grabowiec k/ Torunia (woj. kujawsko-pomorskie)
– producent elementów zabudowy pojazdów z kompozytów polimerowo-włóknistych. Firma wykonuje detale zewnętrzne, takie jak części karoserii, nadkola, owiewki, boczne urządzenia zabezpieczające, belki świateł do naczep oraz elementy wyposażenia wewnętrznego pojazdów (np. izolowane elementy zabudowy samochodów-sklepów lub barów oraz zabudowy samochodów specjalistycznych i dostawczych wg wymagań klienta). W swoim parku maszynowym posiada m.in. robota 7-osiowego o zasięgu działania 3500 mm do tworzenia modeli, form i obróbki detali oraz robota do nakładania warstw zdobniczych. Firma posiada certyfikaty ISO 9001:2015 Zatrudnia 35 osób, a przychody netto za ostatni rok obrotowy wyniosły ponad 9 mln zł. Firma rodzinna, powstała w 1994 roku.
www.roma.torun.pl

ROZTOCZE Zakład Usługowo Produkcyjny Rak Roman, Tomaszów Lubelski (woj. lubelskie)
– producent zamków, zawiasów, zacisków, systemów zamykania oraz innych części, także na potrzeby motoryzacji i lotnictwa. Posiada certyfikaty ISO 9001, ISO 3834-2:2007 i 15085:2-2007. Zatrudnia 700 osób, zaś przychody netto za rok 2016 wyniosły około 80 mln zł. Firma istnieje na rynku polskim i europejskim od 1991 roku.
www.roztocze-rst.com.pl

SANOK RUBBER COMPANY S.A., Sanok (woj. podkarpackie)
– dawniej Stomil Sanok, producent wyrobów gumowych, gumowo-metalowych, gumowo-tworzywowych i z TPE, stosowanych w systemach uszczelnienia karoserii, systemach zawieszenia samochodów i zawieszenia układu wydechowego oraz w układach elektrycznym, kierowniczym i chłodzenia. Posiada certyfikaty ISO 9001, ISO/TS 16949, ISO 14001 i OHSAS 18001. Zatrudnia ponad 2000 osób, zaś przychody netto za rok 2018 wyniosły ponad 1 mld zł. Firma istnieje od 1932 roku.
www.sanokrubber.com

SIEROSŁAWSKI GROUP Jan Sierosławski, Mielec (woj. podkarpackie)
– przedmiotem działalności firmy jest przetwórstwo tworzyw sztucznych i produkcja form wtryskowych. Jej 50-letnie doświadczenie pozwala na stały rozwój, udoskonalanie oraz wdrażanie projektów prototypowych. Produkuje różnego rodzaju detale z tworzyw sztucznych, a także projektuje i wykonuje formy wtryskowe. Poza motoryzacją, produkuje też dla wielu innych branż, m.in. budownictwa, elektroniki, lotnictwa. Posiada certyfikaty IATF 16949:2016 i ISO 9001:2015 . Współpracuje m.in. z firmami PZL Sędziszów i Gumat. Aktualnie zatrudnia ponad 160 osób, zaś przychody netto za ostatni zakończony rok obrotowy wyniosły 46 mln zł. SIEROSŁAWSKI GROUP to firma rodzinna, a jej właścicielem jest Jan Sierosławski.
www.sieroslawskigroup.pl

SKB DRIVE TECH SA, Warszawa (woj. mazowieckie), production plant – Radomsko (woj. łódzkie)
– producent innowacyjnych systemów napędowych (mosty napędowe, zawieszenia, przekładnie) dla sektora transportu publicznego, specjalistycznego kołowego, przemysłu ciężkiego i wydobywczego, oraz branży wojskowej. Jedna z najnowocześniejszych odlewni żeliwa w Europie. Posiada certyfikaty ISO 9001, ISO/TS 16949, ISO 14001, AQAP 2120:2009 LLOYD’S REGISTER DNV-GL B-038/2014. Zatrudnia 149 osób, zaś przychody netto za rok 2016 wyniosły około 35 mln zł. Firma rodzinna o tradycji sięgającej roku 1912.
www.skbdrivetech.pl

SPLAST Sp. z o.o., Krosno (woj. podkarpackie)
– producent technicznych tworzyw termoplastycznych dla klientów branży motoryzacyjnej. Posiada certyfikaty ISO 9001:2008, ISO/TS 16949:2009 i ISO 14001:2004. Zatrudnia 245 osób, zaś przychody netto za rok 2016 wyniosły prawie 200 mln zł. SPLAST funkcjonuje od 1989 roku.
www.splast.com.pl

STOMET Sp. z o.o., Sanok (woj. podkarpackie)
– firma specjalizuje się w seryjnej produkcji elementów metalowych dla przemysłu motoryzacyjnego, wykorzystywanych głównie do produkcji elementów zawieszeń samochodów oraz uszczelnień karoserii (w szczególności na potrzeby firmy Sanok Rubber Company). Posiada certyfikat ISO 9001. Zatrudnia 175 osób, a jej przychody netto za ostatni zakończony rok obrotowy wyniosły ponad 41 mln zł. Firma powstała w 1992 r., a jej właścicielem w 100% jest Sanok Rubber Company.
www.stomet.pl

TIP-TOPOL Sp. z o.o., Pobiedziska k/Poznania (woj. wielkopolskie)
– producent membran do zawieszeń pneumatycznych samochodów ciężarowych, naczep i autobusów oraz miechów do kabin i siedzeń pojazdów. Obecny na rynku pierwszego wyposażenia oraz w segmencie aftermarket eksportuje swoje produkty do 60 krajów na wszystkich kontynentach. Zaawansowane metody produkcji, niezawodność potwierdzona 9.000.000 cykli oraz 3 lata gwarancji to główne atuty oferowanego produktu. Ponadto firma jest liderem w branży wyposażenia serwisów oponiarskich w Polsce, a także istotnym graczem w tym segmencie na wielu rynkach europejskich, łącząc w sobie doświadczanie producenta ciężarków do wyważania kół z dystrybucją maszyn i materiałów dla warsztatów samochodowych. Firma posiada certyfikaty ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 IATF 16949:2016. Zatrudnia 250 osób, a przychody netto za ostatni rok obrotowy wyniosły 146 mln zł. Firma rodzinna, powstała w 1988 roku.
www.tiptopol.pl

UNION PARTS Sp. z o.o. (Rotinger), Bobrowa k/Dębicy (woj. podkarpackie)
polska firma produkcyjna specjalizująca się w częściach do układów hamulcowych oraz świadczeniu usług obróbki skrawaniem. Spółka prowadzi działalność od 2005 r., co przekłada się na kilkunastoletnie doświadczenie w branży i zaufanie szerokiej grupy klientów. Zatrudnia ok. 40 osób w produkcji, logistyce i handlu. Specjalizuje się w produkcji tarcz i bębnów hamulcowych. Oferta obejmuje ponad 1500 referencji tarcz i bębnów hamulcowych do najbardziej popularnych marek samochodów osobowych i dostawczych. Wszystkie oferowane produkty są wykonane z wysokiej jakości odlewów, przez co cechują się niskim współczynnikiem ścieralności gwarantując ekonomikę i długotrwałe poczucie bezpieczeństwa podczas hamowania. Produkty wytwarzane są z wykorzystanie nowoczesnej technologii spełniającej wymagania stawiane częściom dostarczanym na pierwszy montaż. Posiada certyfikat TUV Rheinland, EAC oraz status dostawcy danych katalogowych TEC DOC oraz LAXIMO. Dostarcza tarcze i bębny hamulcowe pod marką ROTINGER oraz pod prywatne marki dystrybutorów.
www.unionparts.pl

VANSTAR Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Paweł Szostak, Jędrzejów k/Kielc (woj. świętokrzyskie)
– firma wytwarza elementy układu wydechowego przeznaczone dla samochodów ciężarowych wiodących światowych producentów. Obecnie w sprzedaży posiada ponad 7000 referencji i jest bardzo aktywna w ekspansji zagranicznej. Posiada certyfikaty ISO/TS 16949, ISO 9001:2008 i ISO 14001:2004. Aktualnie zatrudnia ponad 160 osób, a przychody za zakończony rok obrotowy wyniosły ok. 46 mln zł. Prezesem zarządu i właścicielem jest Paweł Szostak.
www.vanstar.pl

Zakład Produkcyjno-Handlowy Jan TARAPATA, Tuszów Narodowy k/Mielca (woj. podkarpackie)
– producent części do zawieszeń takie jak: sworznie zwrotnic, piasty kół, rozpieraki hamulców, dźwignie hamulcowe, ale również nagrzewnice, sprężarki powietrza. Posiada certyfikat ISO 9001. Zatrudnia 170 osób, zaś przychody netto za rok 2016 wyniosły około 46,5 mln zł. Firma działa od 1979 roku.
www.tarapata.pl

ZAP SZNAJDER BATTERIEN SA, Piastów (woj. mazowieckie)
– firma produkuje akumulatory rozruchowe od 1925 roku. Bogate doświadczenie łączy się z najwyższą jakością i najnowocześniejszą technologią produkcji. Akumulatory marki ZAP charakteryzują się specjalnymi zaletami wykonania dla szerokiego wachlarza zastosowań i nowoczesnym wyglądem. Znane są w kraju i za granicą ze względu na swą bezkonkurencyjną jakość. Od 2002 roku firma zalicza się do grupy światowych producentów akumulatorów rozruchowych produkujących kratkę ołowiową metodą cięto-ciągnioną przy wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii (expanded metal). Wysokie kwalifikacje personelu pomogły uzyskać firmie certyfikaty ISO 9001, ISO/TS 16949 i IS0 14001.
www.zap.pl


CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA PGM
B. Jednostki Naukowe i Badawcze:

 1. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Warszawa (woj. mazowieckie)
  – instytut badawczy należący od 1 kwietnia 2019 roku do Sieci Badawczej Łukasiewicz – trzeciej największej sieci badawczej w Europie. Jego przedmiotem działania jest prowadzenie prac naukowo-badawczych i prac rozwojowych w dziedzinie motoryzacji, a następnie przystosowywanie ich wyników do potrzeb praktyki i wdrażanie. Misją Instytutu jest zapewnienie polskim przedsiębiorcom silnego wsparcia z naukowo-badawczego w procesie doskonalenia wyrobów i wprowadzania ich na rynki światowe. Instytut działa od 1972 roku.
  http://www.pimot.eu (FB)
 2. Politechnika Świętokrzyska – Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn, Kielce (woj. świętokrzyskie)
 3. Wojskowa Akademia Techniczna, Warszawa (woj. mazowieckie)

CZŁONKOWIE KLASTRA PGM (którzy nie są członkami Stowarzyszenia PGM)
C. Akredytowane Ośrodki Innowacji:

 1. Łódzka Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Łódź (woj. łódzkie)
 2. Agencja Rozwoju Regionalnego MARR SA, Mielec (woj. podkarpackie)
 3. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, Rzeszów (woj. podkarpackie)

CZŁONKOWIE KLASTRA PGM (którzy nie są członkami Stowarzyszenia PGM)
D. Partnerzy Strategiczni:

 1. AXELO Ostrowski Domagalski i Wspólnicy sp.k., Rzeszów (woj. podkarpackie)
 2. ProAutomotive Sp. z o.o., Dębica (woj. podkarpackie)
 3. Dom Brokerski VECTOR Sp. z o.o., Rzeszów (woj. podkarpackie)
 4. ExChord SA, Białystok (woj. podlaskie)
 5. Moto-Hurt SA, Rzeszów (woj. podkarpackie)
 6. TARAYARU AUTOMOTIVE Sp. z o.o., Sędziszów Młp. (woj. podkarpackie)
 7. UNIMOT SA, Zawadzkie (woj. opolskie)
 8. VOYTECH Sp z o.o., Gliwice (woj. śląskie)
 9. SLC Automation Sp. z o.o., Tomaszów Lubelski (woj. lubelskie)
 10. 5sAUTOMATE sp. z o.o., Wrocław (woj. dolnośląskie)
 11. 5sCONNECT Daniel Kowalski, Wołów (woj. dolnośląskie)
 12. Instytut Industry 4.0, Warszawa (woj. mazowieckie)
 13. Centrala Techniczna ELTECH Sp. z o.o., Świdnica (woj. dolnośląskie)
 14. CRIDO Business & Innovation Consulting sp. z o.o., Warszawa (woj. mazowieckie)
 15. WOOP AUTOMOTIVE Sp. z o.o., Wieluń (woj. łódzkie)
 16. SUDHARA Polska, Katowice (woj. śląskie)
 17. Stowarzyszenie Dziedzictwa Filtracji i Motoryzacji, Sędziszów Młp. (woj. podkarpackie)
 18. Playada Sp. z o.o. (woj. świętokrzyskie)
 19. InfoSoftware Sp. z o.o. (woj. podkarpackie)
Print Friendly, PDF & Email