Podsumowanie projektu REC-N-COMP

15 marca 2024 Posted in Artykuły w internecie

Projekt REC-N-COMP szansą na rozwój europejskich małych i średnich firm

Nowe partnerstwa klastrów branżowych i MŚP, setki spotkań biznesowych i nawiązanych kontaktów, listy intencyjne i umowy o współpracy – tak można podsumować europejski projekt REC-N-COMP realizowany przez ostatnie 2,5 roku.

REC-N-COMP to międzynarodowe konsorcjum wspierające małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) działające w obszarze materiałów o obiegu zamkniętym oraz recyklingu surowców tekstylnych, drewnianych i kompozytowych. Jest to partnerstwo pięciu europejskich klastrów z komplementarnych branż z czterech krajów europejskich: Francji, Belgii, Włoch i Polski.

Ostatnie dwa lata były dla REC-N-COMP niezwykle intensywne. Wizyty w USA, Japonii i Singapurze (trzy rynki, na których REC-N-COMP wspiera rozwój MŚP), wymiana doświadczeń, nawiązanie nowych kontaktów biznesowych, podpisanie szeregu listów intencyjnych i umów partnerskich to najważniejsze efekty docenione przez wszyscy uczestnicy projektu.

JAPONIA

Japonia była jednym z trzech krajów przyjmujących beneficjentów REC-N-COMP. Choć cele uczestniczących firm i reprezentowanych przez nie branż były różnorodne, przedsiębiorcy zgodnie podkreślają wartość merytoryczną spotkań. Dla francuskiej firmy Extractive wizyta w firmie będącej jednym z głównych producentów włókien węglowych na świecie była niezwykle cenna.

W misji do Japonii uczestniczyła także polska firma TC3 produkująca ultralekkie i wysokowytrzymałe wielowarstwowe kompozyty. „Przywiązanie organizatora do szczegółów zapewniło bezproblemową obsługę, pozwalając nam skupić się na głównym celu, jakim jest badanie możliwości na japońskim rynku kompozytów. Misja ta niewątpliwie przyspieszyła nasze wysiłki w zakresie globalnej ekspansji i zapewniła nam przyszły sukces na rynku japońskim i europejskim. Jestem pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu i skuteczności, jaką wykazano podczas całego wydarzenia.” – mówi Ewa Witoń-Morgiewicz z TC3.

USA

Uczestnicy projektu REC-N-COMP pozytywnie oceniają także misję do USA. Dla francuskiej firmy Recyc’Elit zajmującej się recyklingiem chemicznym tworzyw sztucznych i tekstyliów wizyta w tym kraju dała dobry przegląd ich potencjału na rynku amerykańskim i rozpoczęcie współpracy z jedną z amerykańskich firm. W tym samym czasie inny uczestnik tej misji – włoska firma Manifattura Maiano SpA, projektująca i produkująca filce, watoliny i izolacje, otrzymała zamówienie na włókninę.

SINGAPUR

Przedstawiciel belgijskiej firmy Plastic Science by Design, opracowującej dodatki techniczne do przetwarzania polimerów, tak podsumowuje misję do Singapuru: „Podróż do Singapuru dała mi pewne spostrzeżenia na temat tego, czego jeszcze potrzeba, aby stać się częścią rozwiązania środowiskowego poprzez rozszerzenie się na naukę o materiałach zamiast Plastic Science.Włoska firma Frag – producent mebli skórzanych, szczególnie ceni informację rynkową i ułatwienie nawiązania odpowiednich kontaktów uzyskanych podczas misji w Singapurze.

Konferencja zamykająca projekt REC-N-COMP

Zwieńczeniem projektu było dwudniowe wydarzenie „From Waste to WOW”, zorganizowane w dniach 22 i 23 lutego 2024 roku w Centrum Materiałów Circular Materials w belgijskim mieście Kortrijk. Spotkanie zgromadziło około 65 uczestników i obejmowało liczne prezentacje oraz studia przypadków. Kierownik projektu Valentino Izzo w swoim wystąpieniu wskazał na nowe programy (nabór w ramach Euroklastrów II), które mogą być obiecujące dla rozwoju nowych projektów europejskich przez klastry. Ponadto podczas wydarzenia zaprezentowano historie sukcesów uczestników międzynarodowych misji REC-N-COMP oraz inne świadectwa firm działających w obszarze kompozytów i materiałów pochodzących z recyklingu. Była to także okazja do networkingu i wzięcia udziału w wizytach studyjnych w firmach posiadających duże doświadczenie w gospodarce o obiegu zamkniętym. Wydarzeniu towarzyszyły „mikrotargi”, podczas których zaprezentowano produkty i technologie obiegu zamkniętego.

Projekt REC-N-COMP

W ramach REC-N-COMP od września 2021 roku wsparcie finansowe i merytoryczne otrzymały 22 przedsiębiorstwa z Polski, Włoch, Francji i Belgii. REC-N-COMP to partnerstwo 5 europejskich klastrów z uzupełniających się branż, reprezentujących 4 kraje:

  • NEXT TECHNOLOGY TECNOTESSILE z Włoch (lider projektu – branża tekstylna),
  • TECHTERA z Francji (przemysł tekstylny),
  • Klaster LEGNO ARREDO z Włoch (branża drzewna, budowlana i meblarska),
  • FLANDERS MAKE z Belgii (przemysł procesów przemysłowych) i
  • POLSKA GRUPA MOTORYZACYJNA z Polski (branża części samochodowych).

Projekt rozpoczął się we wrześniu 2021 r. i kończy się w marcu 2024 r. Jest współfinansowany przez program Unii Europejskiej COSME.

Dowiedz się więcej o REC-N-COMP:
https://clustercollaboration.eu/content/rec-n-comp-european-recycled-materials-based-composites-and-end-life-products

Profil projektu na LinkedIn:
https://www.linkedin.com/company/rec-n-comp/

Treść tej informacji prasowej przedstawia wyłącznie poglądy autora i stanowi jego wyłączną odpowiedzialność; nie można go uznać za odzwierciedlający poglądy Komisji Europejskiej i/lub Europejskiej Rady ds. Innowacji oraz Agencji Wykonawczej ds. MŚP (EISMEA) lub jakiegokolwiek innego organu Unii Europejskiej. Komisja Europejska i Agencja nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie zawartych w nich informacji.
Print Friendly, PDF & Email