Witamy nowych członków w Polskiej Grupie Motoryzacyjnej!

26 maja 2022 Posted in Artykuły w internecie, Członkowie, Inne, Partnerzy

Miło nam poinformować, że w ostatnich dniach do grona członków PGM dołączyło 6 firm:

  • LUMA Automation SA
  • WAŚ Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych Józef i Leszek Waś Sp.j.
  • FISCHER Automotive Sp. z o.o. Sp.k.
  • Przedsiębiorstwo Fabryka Maszyn LEŻAJSK Sp. z o.o.
  • DRP Group Przemysław Miśkiewicz i Wspólnicy Sp.j.
  • Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej (WITPiS)

Witamy na pokładzie PGM!


LUMA Automation S.A. to grupa kapitałowa z siedzibą w Łaziskach Górnych (woj. śląskie), która inwestuje i wspiera rozwój firm z branży motoryzacyjnej, które specjalizują się w zaawansowanych technologiach produkcji i obróbki metali, z mocną (choć nie wyłączną) ekspozycją na segment części do nadwozi i podwozi (BIW & chassis).

Spółki Grupy cieszą się zaufaniem największych światowych dostawców komponentów dla branży samochodowej.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku na elementy o nowoczesnej konstrukcji, o obniżonej masie, zwiększonej wytrzymałości i poprawionej absorpcji energii, LUMA Automation stawia na rozwój nowych technologii oraz implementację metodologii Industry 4.0.

We współpracy ze spółkami z portfela LUMA Ventures i środowiskiem akademickim, Grupa tworzy i wdraża w spółkach portfelowych innowacyjne rozwiązania.

Obecnie w skład Grupy wchodzą:

  • Odlewnia KUTNO – odlewnia żeliwa szarego i sferoidalnego,
  • Zakłady Metalowe POSTĘP – producent wyrobów metalowych,
  • SAGA Poland – odlewnia cynku i aluminium,
  • HYDOMAT – producent wyrobów metalowych oraz tłoczników,
  • IRON-TECH – lider węgierskiego rynku w dziedzinie precyzyjnej obróbki detali metalowych, oraz
  • SAGA Tools – nowoczesna narzędziownia.

Więcej informacji: https://lumaautomation.eu


WAŚ Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych Józef i Leszek Waś Sp.j. z Godzikowic k/Oławy (woj. dolnośląskie) specjalizuje się w produkcji lamp i urządzeń odblaskowych stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym.

Ta rodzinna firma funkcjonuje na rynku od 1979 roku, nieustannie dbając o rozwój procesów produkcyjnych i oferty (aktualnie znajduje się w niej ponad 4403 lamp dostępnych w wielu wariantach).

Korzysta z najnowocześniejszych w branży technologii, dzięki czemu może oferować najwyższej klasy rozwiązania w zakresie oświetlenia samochodowego. Wszystkie produkty poddawane są szerokiemu wachlarzowi testów wytrzymałościowych i wydajnościowych już na etapie prototypowania.

Produkty firmy WAŚ niemal co roku są nagradzane licznymi nagrodami i wyróżnieniami za wkład w innowacyjność w branży.

Cała produkcja odbywa się w Polsce, a firma jest autorem wszystkich oferowanych rozwiązań.

Więcej informacji: https://www.was.eu


FISCHER Automotive Sp. z o.o. Sp. k. to polski producent wysokiej jakości części zamiennych do samochodów. Specjalizuje się w produkcji elementów montażowych do układów wydechowych, choć pod marką FA1 oraz pod marami własnymi partnerów handlowych, dostępne są także uszczelki silnikowe, korki spustu oleju, komplety montażowe turbo, elementy DIN i wiele innych elementów.

Aktualnie w asortymencie jest ok. 8000 pozycji, a oferta systematycznie rośnie, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów. Produkty marki FA1 są dostępne w katalogu TECDOC. Wyroby FISCHER Automotive trafiają na linie montażowe producentów samochodów, do hurtowni motoryzacyjnych i do serwisów.

Kierunki sprzedaży Fischera to głównie Europa, ale też Japonia, Stany Zjednoczone i Bliski Wschód. Wszystkie oferowane części są wyprodukowane z najwyższej jakości materiałów i spełniają najwyższe normy producenckie. Jakość części FA1 jest porównywalna z poziomem wykonania części oryginalnych.

Firma posiada certyfikat ISO 9001:2015. Działa od 1998 roku i aktualnie zatrudnia ponad 130 pracowników. Jej siedziba znajduje się w Bliżynie w województwie świętokrzyskim.

Więcej informacji: www.fa1.pl


Przedsiębiorstwo Fabryka Maszyn LEŻAJSK to jedyny w Polsce i jednocześnie największy w tej części Europy producent hydraulicznych betonomieszarek samochodowych, a także lider w produkcji wózków i ciągników akumulatorowych.

Fabryka Maszyn powstała w maju 1970 roku jako filia Huty Stalowa Wola. W 1978 roku w wyniku wydzielenia ze struktury HSW stała się samodzielnym zakładem.

Betonomieszarki FML znajdują swych odbiorców nie tylko w kraju, lecz również na rynkach zagranicznych. Konstruktorzy firmy dokładają wszelkich starań, aby sprzęt marki FML spełniał oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

W ostatnim czasie wprowadzono do produkcji wiele nowych elementów wyposażenia pod indywidualne potrzeby zamawiających.

Więcej informacji: https://fml.com.pl/o-firmie


DRP Group Przemysław Miśkiewicz i Wspólnicy Sp. Jawna z Dąbrowy Górniczej jest jednym z liderów na rynku recyklingu oraz przetwórstwa tworzyw sztucznych i chemii.

Działalność Grupy realizowana jest na rzecz podmiotów funkcjonujących w sektorze motoryzacyjnym, ale też i elektrotechnicznym, w rolnictwie i ogrodnictwie, budownictwie, przemyśle opakowaniowym oraz obuwniczym.

Klienci DRP mogą efektywnie zagospodarować odpady powstające w toku ich działalności, lub inne surowce pochodzące z recyklingu. Siła i potencjał grupy tkwi w zdywersyfikowanym zakresie działalności oraz w zróżnicowanych segmentach rynku obsługiwanych przez poszczególne współpracujące firmy produkcyjne, usługowe i handlowe.

Z oferty compoundingu DRP korzystają firmy współpracujące z najbardziej znanymi markami branży motoryzacyjnej, oświetleniowej, AGD i RTV, które intensywnie pracują nad udoskonaleniem własnych procesów produkcyjnych. Już dziś tworzywa sztuczne z powodzeniem zastępują szkło czy stopy metali, a skala ich zastosowania zwiększa się i będzie zwiększać w przyszłości. Wykorzystywanie modyfikowanych tworzyw sztucznych pozwala obniżyć koszty produkcji i poprawić jej jakość.

Firma stawia sobie zadanie, by tak zmodyfikować właściwości tworzywa, by było lepsze od surowców, które zastępują – by było trwalsze, bardziej estetyczne czy lżejsze (ta cecha jest szczególnie pożądana w motoryzacji, ponieważ przyczynia się do niższej emisji spalin).

W skład Grupy wchodzą trzy dywizje oparte na podstawowych kierunkach działalności: recyklingu, compoundingu oraz laboratorium. Dodatkowo Grupę uzupełniają trzy podmioty ściśle ze sobą współpracujące i wspierające podstawową działalność Spółki. Dzięki powyższej konstrukcji osiągnięto efekt oferty globalnej zwiększającej zarówno zdolność produkcyjno-usługową jak i gamę produktową.

Więcej informacji: https://drp.pl


Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej to instytut badawczy podległy Ministerstwu Obrony Narodowej, zajmujący się pracami z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa.

Instytut pełni rolę w procesie zabezpieczenia rozwoju uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także w procesach szeroko pojętej jego eksploatacji.

W strukturze organizacyjnej WITPiS znajdują się m.in. Laboratorium Badań Pojazdów, Laboratorium Badań Pojazdów Gąsienicowych, Laboratorium Inżynierii Materiałowej i Jednostka Certyfikująca Wyroby.

WITPiS już współpracuje z niektórymi członkami PGM – m.in. z PIMOT i INTAP, np. poprzez realizację wspólnych projektów B+R.

Więcej informacji: https://witpis.eu/pl/instytut/zakres-dzialalnosci


Print Friendly, PDF & Email