Udział PGM w targach Belgrade Motor Show, 22-28.03.2023

29 marca 2023 Posted in Aktualności, Członkowie, Inne, Partnerzy, Targi

Polska Grupa Motoryzacyjna uczestniczyła w targach Belgrade Motor Show w dn. 22-28 marca 2023. Targi te są największą i najważniejszą imprezą motoryzacyjną w tej części Europy. W imprezie wzięło udział 6 firm wchodzących w skład naszej organizacji, a 5 z nich korzystało ze specjalnie w tym celu zbudowanego wspólnego stoiska PGM. Wydarzenie odbyło się przy wsparciu Województwa Podkarpackiego.

Członkowie PGM, którzy wzięli udział w imprezie:

  • DEXWAL – producent rolek do rozrządu,
  • Kufieta – producent rozmaitych akcesoriów (anteny, ciśnieniomierze, kable rozruchowe, skrobaczki, zmiotki, itp.),
  • Rotinger – producent tarcz i bębnów hamulcowych,
  • Fischer Automotive – producent m.in. elementów montażowych do układów wydechowych, do turbosprężarek i do silników
  • PZL Sędziszów – producent filtrów powietrza, oleju, paliwa, kabinowych, hydraulicznych
    oraz osuszaczy powietrza, a także baterii litowo-jonowych i paneli fotowoltaicznych.
  • Art-Motor – dystrybutor części do samochodów osobowych i dostawczych oraz producent części zamiennych i wyrobów metalowych

 

Poza spotkaniami z zagranicznymi przedsiębiorcami, na stoisku odbyło się wiele wydarzeń towarzyszących. Odwiedził nas Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Serbii Rafał Perl. Każdy z uczestników miał możliwość przedstawić Panu Ambasadorowi swoją firmę oraz plany ekspansji na Bałkanach. Opowiedzieliśmy też o działalności naszego Klastra.

Pan Ambasador przybliżył nam specyfikę tego rynku i uwarunkowania gospodarcze regionu
i zaprezentował zarys projektu #OtwarteBałkany, który wkrótce ma doprowadzić do złagodzenia barier handlowych i ułatwić przepływ pracowników pomiędzy Serbią, Albanią i Macedonią Północną.

 

 

Na stoisku spotkanie z przedstawicielem Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Darko Gajiciem. Pan Gajić opowiedział o uwarunkowaniach prowadzenia biznesu w Serbii oraz na Bałkanach, a także o obszarach, w których naszym przedsiębiorcom może pomóc ZBH PAiH. Wierzymy, że wynikną z tego owocne kontakty handlowe polskich i serbskich firm.

Stoisko odwiedzili przedstawiciele zaprzyjaźnionego Serbskiego Klastra Motoryzacyjnego (Automobilski klaster Srbije). Pomogli oni w zorganizowaniu spotkania z Serbskim Stowarzyszeniem Importerów Samochodów i Części (Srpska Asocijacija uvoznika vozila i delova). Relacje nawiązane z tymi organizacjami pozwolą na zwiększenie współpracy firm wchodzących w skład PGM z serbskimi przedsiębiorcami. Spotkania znakomicie wpisały się w cele realizowanego przez serbski klaster projektu #EVOLUTE #ClusterXchange, który wspiera współpracę między MŚP i klastrami.

Nasi przedstawiciele spotkali się także z Serbską Agencją Rozwoju (Razvojna agencija Srbije) oraz  Izbą Handlową Serbii (Privredna komora Srbije). Rozmawialiśmy o możliwościach inwestycyjnych w tym kraju oraz o tym, co ma do zaoferowania polskim firmom z branży motoryzacyjnej.

To szczególnie ciekawy temat dla dostawców z branży automotive z Polski w dzisiejszych czasach, kiedy tak dynamicznie rosną koszty zatrudnienia, a pracownicy są coraz trudniej osiągalni. Zebraliśmy informacje, otrzymaliśmy wartościowe materiały i co najważniejsze nawiązaliśmy cenne kontakty!

Nasi członkowie i zaproszeni goście wzięli udział w kolacji integracyjnej w jednej z najlepszych belgradzkich restauracji  przy słynnej ul. Skadarskiej, gdzie przy dźwiękach bałkańskiej muzyki mogli spróbować tradycyjnych serbskich potraw i alkoholi. Wieczór umiliły nam bałkańskie hity, przede wszystkim wykonanie piosenek Gorana Bregovicia, znanego bardzo dobrze w Polsce artysty.

Nasz udział w targach odbył się przy wsparciu Województwa Podkarpackiego. Firmy mogły liczyć na dofinansowania oferowane przez województwo. Na stoisku znajdowały się logotypy Województwa, rozprowadzane były materiały promocyjne oraz był wyświetlany film promujący województwo.

Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy do uczestnictwa w następnych wydarzeniach organizowanych przez PGM.

Print Friendly, PDF & Email