Spotkanie w Austrii z klastrem ACstyria

12 stycznia 2018 Posted in Aktualności, Partnerzy, Wizyty studyjne

12 stycznia 2018 roku Prezes PGM – Adam Sikorski i Dyrektor Zarządzający PGM – Bartosz Mielecki spotkali się w Graz (Austria) z zaprzyjaźnionym klastrem motoryzacyjnym ACStyria. Szukaliśmy przestrzeni na konkretną współpracę między naszymi firmami, głównie w obszarze elektromobilności. Dyskutowaliśmy o takich obszarach jak budowa polskiego samochodu elektrycznego, czy rozwój infrastruktury do ładowania i magazynowania energii. Uczestnicy zgodnie uznali, że nie dążymy do importowania rozwiązań z Austrii – Polska powinna opracować własne rozwiązania z austriackim wsparciem, przy czym celem może być rozwój współpracy polskich firm z OEM (koncernami motoryzacyjnymi).

Spotkanie prowadził p. Manfred Kainz – Honorowy Konsul Polski w Styrii, a uczestniczyli w nim przedstawiciele klastra ACStyria i  kadra zarządzająca zrzeszonych w nim firm: TCM International, Virtual Vehicle, CTNT i Kreisel Electric Systems. W dyskusjach brali udział także p. dr Karl Schmidt – Radca Handlowy Ambasady Austrii w Warszawie, oraz Honorowi Konsule Polski w Austrii – panowie dr Edward Wasiewicz (z Wrocławia), Mirosław Bienioszek (z Katowic) i Piotr Majchrzak (z Lublina).

Następne wspólne spotkanie zostało zaplanowane na 9. marca br. w Warszawie. Tym razem spotkamy się w większym gronie (z udziałem przedstawicieli polskich firm motoryzacyjnych, a także przedstawicieli klastra motoryzacyjnego Górnej Austrii) i porozmawiamy już o konkretnych inicjatywach, które moglibyśmy razem podjąć.

ACStyria to organizacja, która skupia ok. 300 firm współpracujących z koncernami Magna Steir i AVL, ale też i firmy działające na rzecz branży lotniczej i kolejowej. Austriacy postrzegają Polskę jako idealny kraj do nawiązywania partnerstw z firmami motoryzacyjnymi, w szczególności w kontekście strategicznie rozwijającej się u nas elektromobilności.

Print Friendly, PDF & Email