Przestój w fabrykach samochodów – jak radzą sobie producenci części?

23 października 2021 Posted in Aktualności, Artykuły w internecie, Członkowie, Inne, Partnerzy

Z powodu problemów z dostawami na światowych rynkach w Polsce stanęły fabryki Fiata.

Portal MOTOFAKTOR, sprawdził jaki ta sytuacja ma wpływ na producentów części zamiennych.

Polska Grupa Motoryzacyjna została poproszona o komentarz w tej sprawie.

Największy problem mają ci, którzy są dostawcami na pierwszy montaż, do produkcji nowych pojazdów i nie mają innych klientów. Najlepiej zaś radzą sobie ci, którzy mają zdywersyfikowaną produkcję i dostarczają np. do różnych producentów pojazdów (przestoje nie zawsze się pokrywają), do pojazdów popularnych i do pojazdów premium, do osobowych i do ciężarowych, a najlepiej, jeśli mają też klientów z innych branż, np. rolniczej, meblarskiej, budowlanej, AGD, czy farmaceutycznej. Wiele firm już ma bardziej lub mniej zdywersyfikowaną produkcję, ale też w tym kierunku firmy konsekwentnie się rozwijają. Mimo wszystko praktycznie każdy doświadcza jakichś opóźnień i przesunięć, zauważa Bartosz Mielecki – Dyrektor Zarządzający PGM.

Bieżący rok był dla wielu firm bardzo trudny, i choć zakończy z przychodami na akceptowalnym poziomie, to ich zyskowność w tym roku będzie znacznie często niższa od poprzednich lat. W chwili obecnej obserwuje się silną walkę cenową między dostawcami. Z drugiej strony nadzieją napawają pojawiające się nowe zapytania z rynków, na których firmy dotychczas nie były obecne (np. z Grecji). Najwięcej obaw budzi przyszłość – przedsiębiorcy mają dużo znaków zapytania – jak długo jeszcze potrwają problemy z chipami, z surowcami, z kierowcami i frachtami, z pracownikami, a dodatkowo rodzą się pytania i obawy wynikające ze zmian w prawie i podatkach, które przyniesie Polski Ład.

Przedsiębiorcy obawiają się, że kryzys zacznie przenosić się na inne branże, które w tej chwili pozwalają im przetrwać, dodaje Bartosz Mielecki.

Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem opublikowanym na łamach portalu MOTOFAKTOR:
https://www.motofaktor.pl/przestoj-w-fabrykach-samochodow-jak-radza-sobie-producenci-czesci/

Print Friendly, PDF & Email