PGM rozwija współpracę z Białoruskim producentem autobusów elektrycznych

5 sierpnia 2018 Posted in Aktualności, Konferencje, Partnerzy

W pierwszym tygodniu lipca br. doszło do spotkania przedstawicieli Polskiej Grupy Motoryzacyjnej z zarządem białoruskiej firmy Belkommunmash, zajmującej się produkcją autobusów elektrycznych, tramwajów oraz trolejbusów.

Białoruski Belkommunmash (BKM) jest silnie rozwinięty pod względem technologicznym. Jest to również jedno z największych przedsiębiorstw, które ma istotny wkład w rozwój białoruskiej gospodarki. Siedziba firmy mieści się w Mińsku, a jej klienci pochodzą głównie z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, Bliskiego Wschodu i Europy Wschodniej.

Podczas spotkania zostało podpisane porozumienie, które daje firmom członkowskim z PGM możliwość dostarczania części i komponentów do autobusów produkowanych przez Belkommunmash.

List intencyjny został podpisany w obecności wicepremiera Białorusi – p. Władimira Siemaszko. Pod listem podpisali się dyrektor generalny Belkommunmash – p. Władimir Korol, prezes Polskiej Grupy Motoryzacyjnej – Adam Sikorski i dyrektor Przemysłowego Instytutu Motoryzacji (PIMOT) – dr inż. Witold Luty. Stronę polską reprezentowali też Grzegorz Szymański – doradca zarządu PGM i Bartosz Mielecki – dyrektor zarządzający PGM.

Podczas uroczystości odbyła się również prezentacja dwóch pojazdów – autobusu hybrydowego i elektrycznego. Co istotne, napęd autobusów elektrycznych BKM nie jest oparty na bateriach litowo-jonowych, ale na technologii superkondensatorów. Przekłada się to na niższą masę i cenę pojazdów, mniejsze nakłady na infrastrukturę ładowania, mniejsze obciążenie sieci elektrycznej oraz szybszy czas ładowania (maksymalnie 5 minut).

Firma ta już korzysta z niektórych polskich dostawców, jednak chcielibyśmy mieć jeszcze większy udział w „polonizowaniu” tych pojazdów – mówi Bartosz Mielecki, dyrektor zarządzający PGM. – Belkommunmash też jest bardzo zainteresowany rozwijaniem współpracy z Polakami, stąd też nasze spotkanie. Następnym krokiem będą wizyty (audyty) przedstawicieli białoruskiego producenta autobusów w polskich fabrykach, które mogłyby być dostawcami dla BKM – dodaje Bartosz Mielecki.

Rewizyta przedstawicieli zarządu BKM odbyła się już w pierwszych dniach sierpnia. Białoruscy goście odwiedzili m.in. fabryki PZL Sędziszów z Sędziszowa Młp., SKB Drive Tech SA z Radomska, warszawski MEDCOM i mielecki R&G PLUS, a także Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT.

Print Friendly, PDF & Email