DOBRE BO POLSKIE

wywiad z Adamem Sikorskim w Magazynie MANAGER

Dziś w Magazynie MANAGER ukazał się obszerny wywiad z Adamem Sikorskim – prezesem stowarzyszenia Polska Grupa Motoryzacyjna, właścicielem firmy PZL Sędziszów oraz założycielem grupy kapitałowej UNIMOT. W artykule opowiada o biznesie i patriotyzmie gospodarczym.

Oto fragment:

„(…) W Szwajcarii zdałem sobie sprawę z tego, co oznacza patriotyzm gospodarczy, a ściślej gospodarcza mądrość i rozsądek. Szwajcarzy uświadomili mi, że każdy frank wydany na szwajcarski produkt tworzy miejsca pracy i kreuje innowacyjność. Oczywiście, nie przepłacą za produkt krajowy, ale jeśli będzie tej samej jakości co ten z importu i w podobnej cenie, to wybiorą swój. Podobnie rzecz się ma w usługach. Porównywalne tendencje są we Francji, w Niemczech i USA. Dlaczego w Polsce miałoby być inaczej?
(…)
Musimy pamiętać, że w chwilach kryzysów kapitał wraca do kraju swojego pochodzenia. Nie miejmy złudzeń, Niemcy czy Włosi chętniej uratują fabrykę w swoim kraju niż w Polsce. Musimy mieć świadomość, że dzisiaj biznes jest swego rodzaju wojną. Rzadko jest tak, że do danego kraju wchodzi tylko jedna firma z innego kraju, zwykle jest ich więcej. Za nimi ciągną banki, instytucje ubezpieczeniowe, a dzieje się to wszystko przy wsparciu dyplomacji. (…)”

Zachęcamy do lektury całego artykułu.

Print Friendly, PDF & Email